آگهی
دانلود فصل دوم ساخت ایران دانلود مسابقه 13 شمالی عکس فیلم بازیگرها
خانه » علمی، پژوهشی » تاریخ ایران » در پاسخ به سخنان حامد زمانی درباره کورش بزرگ

بازی زولا

زولا یک بازی اکشن اول شخص آنلاین است که بازیکنان با ثبت نام و فعال سازی اکانت خود می توانند آن را به صورت رایگان دانلود و بازی کنند. بازی زولا مخصوص سیستم عامل ویندوز است و به صورت دوره ای مسابقات کشوری برای این بازی به صورت آنلاین برگزار می شود.

در پاسخ به سخنان حامد زمانی درباره کورش بزرگ
امتیاز دهید

در پاسخ به سخنان حامد زمانی درباره کورش بزرگ

کورش تو نخواب که ملتت در خواب است /آرامگهت غرقه به زیر آب است

این بار نه بیگانه که دشمن ز خود است /سد ننگ به ما که روح تو بیتاب است

لذت می برم، بیگانه اگر هر روز هزار ۳۰۰ بسازد و عقده هایش را عریان تر کند که شکوه شاهانه کورش، بر دروازه های شرق و غرب، جاودانه خواهد ماند. و تلخ تر از آن نمی یابم، که با دست های خود، یادگار سردار پاسارگاد را که زیر خروارها خاک آسوده نخوابیده است، غرق کنیم.

پس از توهین های پیاپی و سیستماتیک از سوی چند مجله داخلی ، باشگاه خبرنگاران جوان yjc ، آب گیری سد سیوند و نفوذ آب به آرامگاه کورش، عدم ترمیم آرامگاه و همچنین توهین مهران مدیری به کورش بزرگ در سریال عطسه ، این بار نوبت حامد زمانی خواننده ترانه مرگ بر آمریکا رسیده تا شخصیت تاریخی کورش ، پادشاه ایران و بنیان گزار امپراتوری هخامنشیان را لکه دار کند. گرچه این سخن از حامد زمانی نیست و از جایی دیگر کپی شده است ولی به این بهانه بر آن شدیم تا پاسخی به این دست سخنان بدهیم.

زمانی در کانال تلگرام خود این یادداشت را درباره کورش بزرگ گذاشت :

« ﭼﻨﺪتا سوال اساسی وجود داره راجع به “کوروش” که بد نیست شما هم بدونید!

١- ﭼﺮﺍ ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﻫﯿﭻ ﯾﮏ ﺍﺯ ﺗﻘﻮﯾﻢ ﻫﺎﯼ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﺛﺒﺖ ﻧﺸﺪﻩ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﺟﻬﺎﻥ، ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﺍ ﻧﻤﯿﺸﻨﺎﺳﻦ؟؟؟

۲-ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﯾﮑﺘﺎﭘﺮﺳﺖ ﺑﻮﺩ، ﭼﺮﺍ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭﻣﻨﺸﻮﺭ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﻣﻨﺴﻮﺏ ﺑﻪ ﺍﻭ ﻣﯿﺪﻭﻧﻦ، ﺑﺎﺭﻫﺎ ﻭ ﺑﺎﺭﻫﺎ ” ﻣﺮﺩﻭﮎ” ﺑﺖ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺎﺑﻞﺭﻭ ﺳﺘﺎﯾﺶ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﯿﮕﻮﯾﺪ ﺑﺎ ﯾﺎﺭﯼ ﺍﻭ ﺑﺎﺑﻞ ﺭﺍ ﻓﺘﺢ ﮐﺮﺩﻩ ؟

۳- ﭼﺮﺍ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻭ ﺍﺩﺑﯿﺎﺕ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﯿﺴﺖ؟؟؟ ﺳﻌﺪﯼ ﺣﺎﻓﻆ ﻭ ﺩﯾﮕﺮ ﺷﻌﺮﺍ،ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﮐﺒﯿﺮ ﻧﺒﺮﺩﻥ؟؟؟ ﻣﮕﺮ ﺷﺨﺼﯿﺘﯽ ﻗﺎﺑﻞ ﺳﺘﺎﯾﺶ ﻭ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟! * ﭼﺮﺍ ﺣﺘﯽ ﻓﺮﺩﻭﺳﯽ ﮐﻪ ﮐﺘﺎﺑﺶ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺷﺎﻫﺎﻥ ﺍﺳﺖ، ﻧﺎﻣﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﺒﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ؟؟؟ * ﻓﺮﺩﻭﺳﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺷﺎﻫﺎﻥ ﻭ ﺣﮑﻮﻣﺘﻬﺎﯾﯽ ﻗﺒﻠﺘﺮ ﺍﺯ ﻫﺨﺎﻣﻨﺸﯿﺎﻥ ﻭ ﺑﻌﺪﺗﺮ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩﻩ، ﯾﻌﻨﯽ ﻧﻤﯽ ﺩﻭﻧﺴﺘﻪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﭼﻪ ﮐﺴﯿﻪ؟؟؟ * ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻫﺎ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﺑﺰﺭﮒ ﻭ ﺑﺎ ﻋﻈﻤﺘﯽ ﺑﻮﺩﻩ، ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺷﺨﺼﯽ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﭘﺪﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﯾﺎ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺟﺪﺍﺩﺵ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺑﺎﺷﻪ! * ﺗﺎ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻣﺤﻤﺪ ﺭﺿﺎ ﭘﻬﻠﻮﯼ،ﺍﺳﻢ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻧﯿﺴﺖ ﻭ ﺷﺨﺼﻴﺖ ﻛﻮﺭﺵ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺍﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻳﺮﺍﻧﻴﺎﻥ ﻧﺎﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺑﻮﺩﻩ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻧﺎﻡ ﺭﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺴﺮﺍﻧﺸﻮﻥ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻧﺒﻮﺩﻩ! * ﺑﺮﺧﻼﻑ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﺳﺎﻣﯽ ﭘﺎﺩﺷﺎﻫﺎﻥ ﭘﺎﺭﺳﯽ، ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﺗﻤﺎﻡ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻭ ﺑﺴﺘﮕﺎﻧﺘﻮﻥ ﺑﮕﺮﺩﯾﺪ ﻭ ﺷﺨﺼﯽ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻧﺎﻡ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺟﺪﺍﺩﺵ، ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺑﺎﺷﻪ؟

۴- ﺁﺛﺎﺭ ﺍﻣﭙﺮﺍﻃﻮﺭﯼ ﺭﻭﻡ ﺩﺭ ﺳﺮﺍﺳﺮ ﺍﺭﻭﭘﺎ، ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻣﯽ ﺟﺰﺍﯾﺮ ﻣﺪﯾﺘﺮﺍﻧﻪ، ﺩﺭ ﺷﻤﺎﻝ ﺁﻓﺮﯾﻘﺎ، ﺩﺭ ﻣﺼﺮ ﻭ ﺧﺎﻭﺭ ﻣﯿﺎﻧﻪ ﻭ ﺗﺮﮐﯿﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﻩ ﻭ ﺛﺎﺑﺖ ﻣﯿﮑﻨﻪ ﮐﻪ ﺭﻭﻡ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﺍﻣﭙﺮﺍﻃﻮﺭ ﺑﺮﺗﺮ ﺟﻬﺎﻥ ﺑﻮﺩﻩ،ﺍﻣﺎ ﺁﺛﺎﺭ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﮐﺒﯿﺮ، ﮐﻪ ﻃﺮﻓﺪﺍﺭﺍﻧﺶ ﻣﺪﻋﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺁﺳﯿﺎ ﻭ ﺁﻓﺮﯾﻘﺎﺯﯾﺮ ﻓﺮﻣﺎﻧﺶ ﺑﻮﺩﻩ،ﺩﺭ ﻫﯿﭻ ﺳﺮﺯﻣﯿﻨﯽ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﻩﺟﺰ ﺗﺨﺖ ﺟﻤﺸﯿﺪﺍﯾﺮﺍﻧﻤﻮﻥ!!! ﺣﺘﯽ ﺧﺮﺍﺑﻪ ﺍﯼ،ﺳﺘﻮﻧﯽ،ﭼﯿﺰﯼ ﮐﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﮐﻨﻪ ﺍﯾﻦ ﺑﻨﺎ ﻣﺎﻝ ﺩﻭﺭﻩ ﮐﻮﺭﻭﺷﻪ!ﭼﻄﻮﺭ ﻣﯿﺸﻪ ﺷﺨﺼﯿﺘﯽ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭ ﺍﻣﭙﺮﺍﻃﻮﺭیش ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺎﺷﻪ، ﻭﻟﯽ ﺍﺯ ﺗﻤﺪﻧﺶ ﻫﯿﭻ ﺍﺛﺮﯼ ﺩﺭ ﻣﺴﺘﻌﻤﺮﺍﺗﺶﻧﺒﺎﺷﻪ؟؟؟

۵- ﻧﮑﺘﻪ ﺑﻌﺪﯼ ﺍﯾﻨﻪ ﮐﻪ ﻫﺮ ﭼﯽ ﺁﺛﺎﺭ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﺍﻻﻥ ﺩﺭ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻫﺴﺖ ﺟﺪﯾﺪﻩ ﻭ ﻣﻨﺒﻌﺸﻮﻥ ﺗﺎﺭیخ ﻫﺮﻭﺩﻭﺕ ﻭ ﻧﻘﻞ ﮔﺰﻧﻔﻮﻥ ﻫﺴﺘﺶ ﮐﻪ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﮐﺸﻒ ﻣﻨﺸﻮﺭ ﮐﻮﺭﻭﺵ، ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻧﺎﻡ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﻣﺎﺩﺭ ﺣﻀﺮﺕ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ‏(ﻉ‏) ﺑﻪ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﮐﻮﺭﻭﺵ، ﮐﺸﻒ ﻭ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﮐﺘﺎﺑﯽ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻫﺮﻭﺩﻭﺕ همه ﺩﺭ ﯾﮏ ﺯﻣﺎﻥ ﺗﻘﺮﯾﺒﺎ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﻭ ﺗﻮﺳﻂ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﺗﺒﺎﺭ ﺑﻮﺩﻩ!!! ﭼﻄﻮﺭ ﻣﻘﺒﺮﻩ ﺍﯼ ﮐﻪ ﻗﺮﻧﻬﺎ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻣﺎﺩﺭ ﺣﻀﺮﺕ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺑﻮﺩﻩ، ﯾﻬﻮ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﺎﺷﻒ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﻘﺒﺮﻩ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺍﻋﻼﻡ ﻣﯿﺸﻪ ؟ﺍﻭﻧﻢ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﭘﻬﻠﻮﯼ !!!! ﺍﯾﻦ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ ﺷﻨﺎﺳﺎﯼ ﺑﺎﻫﻮﺵ ﻗﺒﻠﺶ ﮐﺠﺎ ﺑﻮﺩﻥ؟؟؟

۶- ﺳﻮﺍﻝ ﺩﯾﮕﻪ ﺍﯾﻨﮑﻪ: ﻃﺒﻖ ﺍﻟﻮﺍﺡ ﻫﺨﺎﻣﻨﺸﯽ، ﺍﻭﻧﻬﺎ ﺑﻪ ﻫﺮ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﻭ ﺑﺮﺩﻩ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺍﯼ ﺟﻮ ﻣﯿﺪﺍﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﮐﻪ ﺍﺯ ﮔﺮﺳﻨﮕﯽ ﻧمیرند ﻭ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺁﻥ 15 ﮐﯿﻠﻮ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﻫﺴﺖ ﯾﻌﻨﯽ ﺭﻭﺯﯼ ﻧﯿﻢ ﮐﯿﻠﻮ. * ﻟﻮﺣﻪﻫﺎﯼ ﻫﺨﺎﻣﻨﺸﯽ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽﺩﻫﺪ ﮐﻪ ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﯾﮏ ﺑﺮﺩﻩ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺑﺎ ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﯾﮏ ﺯﻥ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﻌﺎﺩﻝ ﺑﺎ ۱۰ ﮐﯿﻠﻮ ﺟﻮ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ. ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﮔﻔﺖﮐﻪ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﻫﺨﺎﻣﻨﺸﯽ ﺑﺎ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺮﺩﮔﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﯽ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ! ﺯﻧﺪﮔﯽ ﯾﮏ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﺳﺎﺩﻩ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ، ﯾﮏ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﭘﺮﺭﻧﺞ ﻭ ﻧﯿﺎﺯ ﺑﻮﺩﻩ. ﭘﺲ ﭼﻄﻮﺭ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺭﻭ ﺗﺤﺮﯾﻒ ﻣﯿﮑﻨﻦ ﻭ ﻃﺮﻓﺪﺍﺭﺍﻥ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺍﺩﻋﺎ ﻣﯿﮑﻨﻦ ﺍﻭﻥ ﺑﻪ ﻫﺮﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ، ﺑﻪ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺍﻓﺮﺍﺩﺵ ﮔﻨﺪﻡﻣﯿﺪﺍﺩﻩ ﺗﺎ ﺣﺪﯼ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﺩﺍﺭﺍ ﻭ سیر ﺑﻮﺩﻥ؟؟؟ * ﺍﯾﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﮔﺮﺍﻧﻪ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﮔﺮﺍﻥ ﻭﺯﻧﻬﺎ ﻭ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ ﺟﻤﻼﺕ ﺭﻭ ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﻭ ﮐﺪﻭﻡ ﻣﻨﺒﻊ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻣﯿﮑﻨﻦ؟؟ﭼﺮﺍ ﻓﻘﻂ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻓﺎﺭﺳﯿﺸﻮﻥ ﺩﺳﺖ ﻣﺎ ﻣﯿﺮﺳﻪ ﺗﻮ ﻭﺍﺗﺴﺎﭖ؟؟؟ ﻟﻄﻒ ﮐﻨﻦ منبع ﭘﺎﺭﺳﯽ ﯾﺎ ﻋﺒﺮﯼ ﯾﻮﻧﺎﻧﯽ ﺷﻢ ﺫﮐﺮ کنن ﻣﺎ ﺑﺮﯾﻢ ﺑﺒﯿﻨﻢ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﮐﯽﺑﻮﺩﻩ!اصلا چرا هروقت اسمی از کوروش برده میشه، پشت سرش اونو دقیقا در مقابل اسلام قرارمیدن؟!!!

اینهمه مطلبی که در مورد کوروش ساخته میشه؛ به نظر میرسه که در ابتدا میخواد یک شخص ایرانی رو از هویت و گذشته خودش آگاه کنه. ولی در اصل یه جوری طراحی میشه که ابتدا رگ غیرت ایرانی رو به جوش بیاره و بعد بدون اینکه هیچ ربطی به اعتقاد یک مسلمون داشته باشه میاد اونا رو در مقابل هم قرار میده! یعنی به عبارت دیگه این مدل متون کاملا موزیانه باور خواننده رو به نحوی طراحی و برنامه ریزی میکنه که شخص خواننده ایرانی، حتما باید یکی از این دو رو انتخاب کنه: ١- یا مسلمون باشه و ضد هویت و فرهنگش ٢- یا اینکه اعتقادشو بزاره کنار و بچسبه به تاریخ و هویت یعنی امکان ندارد یک مسلمان باشی وتاریخ کشورش را دوست بدارد!!! »

عکسی نمادین از ورود کورش به بابل و استقبال مردم محلی از وی

پلاتو (افلاطون) – در کتاب قوانین می نویسد :

«پارسیان در زمان شاهنشاهی كورش اندازه میان بردگی و آزادگی را نگاه می داشتند. از این رو نخست خود آزاد شدند و سپس سرور بسیاری از ملت های جهان شدند. در زمان او (كورش بزرگ) فرمانروایان به زیر دستان خود آزادی می دادند و آنان را به رعایت قوانین انسان دوستانه و برابری ها راهنمایی می كردند. مردمان رابطه خوبی با پادشاهان خود داشتند از این رو در موقع خطر به یاری آنان می شتافتند و در جنگ ها شركت می كردند. از این رو شاهنشاه در راس سپاه آنان را همراهی می كرد و به آنان اندرز میداد. آزادی و مهرورزی و رعایت حقوق مختلف اجتماعی به زیبایی انجام می گرفت.

پاسخ ما :

1- روزهای تقویم جهانی که در یونسکو و سازمان ملل ثبت می شوند باید به وسیله دولت های آن کشورها به ثبت برسند. کورش متعلق به ایران است و طبیعی است که این کار باید از سوی دولت ایران انجام پذیرد. در همین راستا خانم «شکوه میرزادگی» مدیر «بنیاد پاسارگاد» از چندین سال پیش پیگیر این مهم بودند و با مدارک و اسناد بسیار این طرح را به یونسکو دادند و پیشنهاد دادند که 29 اکتبر یا 7 آبان که برابر با پایگذاری کورش به بابل و صدور کتیبه حقوق بشری اوست را به پاس مردمداری و احترام کورش به همه ادیان به نام «روز آزادی گزینش دین» نام گذاری کنند ولی در پایان استدلال آن ها این بود که این پیشنهاد باید از سوی دولت یک کشور انجام پذیرد نه یک نهاد مردمی و NGO. پس این که روزی به نام کورش ، این بزرگ مرد در تقویم جهانی نیست از نالایقی ماست و چیزی از او کم نمی کند. از سویی دیگر، هنگامی که خود ما در تقویم ایرانی و ملی مان جایی برای او نگذاشته ایم، سخن گفتن از روز جهانی گزافه گویی بزرگی است!!

2- شما که از بن وجود کورش را زیر پرسش می برید، اکنون چگونه به کتیبه او چنگ می زنید؟ کورش یکتاپرست و پیرو اندیشه و آموزه های زرتشت بود و از سویی همان جوری که گفته شد او به همه اندیشه ها و باورها احترام می گذاشت. در هنگامی که خون و خونریزی و جنگ و غارت رسم فاتحان بود و با این که او بر بیش از یک سوم جمعیت شناخته شده جهان آن روزگار فرمانروایی می کرد و کسی یارای مقابله با او را نداشت، فرمان داد که «هر کس در پرستش خدای خود آزاد است». ستایش از خدای بابلی ها برای احترام به آن ها بود. کورش به بردگی آن ها پایان داد، دستور بازسازی معبادشان را داد و آن ها را در پرستش خدایشان آزاد گذارد. و برای همین بابلی ها با گل به پیشواز کورش رفتند. شما ببخشایید که او اندیشه اش را به زور به کسی تحمیل نمی کرد و نمی گفت چون شما ها زرتشتی نیستید باید زندانی ، شکنجه و یا اعدام و سنگسار شوید.

3- شما گویا چیزی از تاریخ پس از هجوم اعراب به ایران نمی دانید. برای درک چشم اندازی از آن روزگار می توانید به وضع کنونی عراق و سوریه که داعش به راه انداخته نگاهی بیندازید.پس از تازش اعراب به ایران ، بیشتر کتاب ها و کتابخانه ها به آتش کشیده شده یا به رودخانه ها انداخته شدند. گویند گرمابه های ایران برای ماه ها از هیزم کتاب ها می سوختند و همچنین رودخانه کارون سرپوشی از کتاب بر رویش بود. بنابراین ما منبع های بسیار بسیار مهمی درباره تاریخ گذشتگانمان (نه تنها درباره کورش که تاریخ پیش از اسلام ، مادها ، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان) را از دست دادیم. ولی برای سربلندی کورش چه چیزی بالاتر از این که تاریخ روایت شده از سوی دشمنانش (یونانی)جز به ستایش و بزرگی کورش قلم نزده اند. آیا دیده اید کسی را که دشمنانش او را ستایش کنند؟؟!!!

غنیمت گرفتن زنان شوهر دار و کودکان ایزدی که توسط داعش اسیر شده اند

کتاب دو قرن سکوت از عبدالحسین زرین کوب که خواندنش

برای حامد زمانی بسیار ضروری است!

از سویی دیگر باید بگوییم که کار سعدی و حافظ و مولانا تاریخ نویسی نبوده است! آن ها غزل سرا و عاشقانه نویس بوده اند. هیچ جای سروده هایشان سخنی از شاپور یکم پادشاه بزرگ ساسانی که رومیان را به زانو در آورد هم نیست. از اردشیر بابکان و بابک خرمدین و آریو برزن و داریوش و خشایارشا و بهرام چوبینه هم چیزی نیست، آیا آن ها هم نبوده اند؟ پردیسی (فردوسی) هم تاریخ نویس مستند نبوده است. همگان شاهنامه را با کتاب افسانه ای ادیسه هومر یونانی ها مقایسه و در برابر آن قرار می دهند. شاهنامه نه یک تاریخ مستند، اونکه تاریخ اساتیری (اساطیری) ایران است. آیا کیخسرو در ایران بوده است؟؟؟ خیر کیخسرویی در کار نبوده است. این ها نماد و سمبل و میتولوژی های ایرانی بوده اند.اساتیر را با نشانه ها روایت می کنند و نه به گونه مستقیم. نامی از کورش در کتاب پردیسی نیست زیرا شخصیتی که در تاریخ به نام کورش هست در کتاب او به نام فریدون آورده می شود که به گونه پنهانی در طبیعت رشد کرده و ضحاک که همان اژی دهاک محفوظ در تاریخ است را شکست می دهد.

پردیسی توسی (فردوسی) خردمند بزرگ و زنده کننده هویت

فراموش شده ایرانی پس از هجوم اعراب به ایران

ما از 2500 سال پيش سخن می گوییم، هنگامی که همه دانسته های ما از لوح های گلی است و خب بسیاری از این ها نابود شده. آرامگاه کورش و تخت جمشيد ، نقش رستم و دیگر آثار به جای مانده در مرودشت، همدان و شوش نشانی از حتمی بودن حکومت هخامنشيان دارد. هنگامی که مورخين بزرگی همچو هرودت که اطلاعات کتاب هایشان مرجع تاريخی بسیاری از کشورهاست 2400 سال پيش از کورش و هخامنشان نام برده جای بحثی نمی ماند.

بد نیست بدانید که حفاری های تخت جمشيد در سال 1931 آغاز شده و تا پیش از آن هيچ کس دانسته های چندانی از دوران هخامنشی نداشته (به دلیلی که در پاسخ شماره 5 خواهیم گفت) پس طبيعيه که بسیاری از مردم از وجود کورش و پادشاهان هخامنشی چیزی نمی دانسته اند که بخواهند نام فرزندشان را کورش بگذارند. ولی ایرانی ها سال ها از نام سیروس (که نام جهانی و یونیورسال کورش است Cyrus) استفاده می کردند. کورش نام محلی شده سیروس است، نام يونانی کورش يعنی Cyrus هنوز در خارج رواج داره. دنيا کورش رو به خاطر احترامش به آزادی می شناسد.پیش از پهلوی نام کدام شاه هخامنشی سر زبان ها بوده؟ چه کسی می خواست تحقيق کند درباره تاريخ ايران؟؟؟ ایران ما در آن هنگام به لطف شاهان قاجار از عقب افتاده هم عقب افتاده تر بوده.

4- جای شگفتی است. تخت جمشید، کتیبه حقوق بشر کورش، خرابه های بابل (عراق کنونی) و این همه آثاری که در موزه های اروپایی از جمله موزه لوور فرانسه نگهداری می شوند پس هیچ هستند؟!! لابد تورات هم در زمان پهلوی به وسیله انگلیسی ها و اسراییلی ها نوشته شده است. (در تورات به صراحت از کورش پادشاه پارس نامبرده شده است.)

موزه لندن – بخش هخامنشیان

ويل دورانت – تاريخ تمدن ويل دورانت:

«كورش از افرادی بوده كه برای فرمانروایی آفريده شده بود. به گفته امرسون همه از وجود او شاد بودند. روش او در كشورگشایی حيرت انگيز بود. او با شكست خوردگان با جوانمردی و بزرگواری برخورد می نمود. به همين دليل يونانيان كه دشمن ايران بودند نتوانستند از آن بگذرند و درباره او داستان هاي بی شماری نوشته اند و او را بزرگ ترين قهرمانجهان پيش از اسكندر می ناميدند. او كرزوس را پس از شكست از سوختن در ميان هيزم های آتش نجات داد و بزرگش داشت و او را مشاور خود ساخت و يهوديان دربند را آزاد نمود. كورش سرداری بود كه بيش از هر پادشاه ديگری در آن زمان محبوبيت داشت و پايه های شاهنشاهی اش را بر سخاوت و جوانمردی بنيان گذاشت.

گزاره «من کورش هستم، شاه هخامنشی» که به سه زبان پارسی باستان،

عیلامی و بابلی روی یک ستون در پاسارگاد حک شده‌ است.

این همه شاهکار های دست بشر برای حامد زمانی کافی نیست!

و وی امپراتوری هخامنشیان را ساختگی می خواند !!!!

5- نامگذاری آرامگاه کورش بهﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﻣﺎﺩﺭ ﺣﻀﺮﺕ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ نیز از زیرکی ایرانیان بود. در هنگام تازش اعراب به جهت خوی وحشی گری و مخربی که اینان داشتند و این که همه نشانه های تمدن و هر چیزی که جلویشان می دیدند را نابود می کردند، ایرانیان خردمند بر آن شدند تا این بنا را به نام مادر سلیمان به اعراب بشناسانند تا آن را از گزند اعراب متجاوز نگهداری کنند. در آن دوران خفقان و ستمگری اعراب که برای سد ها سال در ایران به درازا کشید رفته رفته همه چیز به دست فراموشی سپرده شد. ایرانیان تا 600 سال مستعمره اعراب وحشی بودند و همه ساله از دست رنج و کار و زحمت خود به آن ها مالیات می دادند که تازه پس از 600 سال با هجوم چنگیز مغول از آن ها نجات پیدا کرده و این بار گرفتار چنگیز شدند. همه ناشناخته ها از یک روزی کشف می شوند و آغازی دارند، بنابراین این که بگوییم باستان شناسان پیش از آن کجا بودند سخن بچگانه ای است!!

6- شما بفرمایید رفرنسی به ما نشان بدهید درباره دستمزد بردگان و زنان. چنین چیزی از بن نادرست است. کورش مخالف بردگی بود و به بردگی و غلامی پایان داده بود. آن ها کارگر بودند و به آن ها دستمزد داده می شد. در زمان هخامنشیان ، بیمه بازنشتگی بود. سیستم آب و فاضلاب بود. دانشگاه و مهدکودک و مدرسه (نه به مفهوم کنونی) بود. زنانی که کار می کردند چند ماه پیش و چند ماه پس از زایمان مرخصی با حقوق داشتند. زنان حق طلاق داشتند. به گواه تاریخ نگاران در هنگام امپراتوری هخامنشیان برابری حقوق زن و مرد در ایران بود و …. گرچه ما ساختن سخنان نادرست و نسبت دادن آن ها به کورش و این دست کارها را نکوهش می کنیم. ولی کورش به اندازه ای بزرگ هست که نیازی به این ها ندارد.

شناسنامه سنگی هخامنشیان، نخستین شناسنامه بشریت…

شاهنشاهی هخامنشی هیچ گاه برده داری نکرد

این سخن از روی تعصب نیست… لوح های گلی به دست آمده از تخت جمشید به ما می گوید هر فرد (مرد، زن، ایرانی،*غیر ایرانی) که در نظام هخامنشی مشغول به کار بوده ، به میزان کارکرد خود ؛ حقوق و پاداش دریافت می کرده است.

برای نمونه ترجمه یکی از این لوح ها را بازگو می کنیم : “آقای شاکا مدیر صندوق آقای بردکاما گواهی می دهد که آقای هردکاما *درودگر مصری ، سرکارگر 100 نفر کارگر که به ضمانت آقای وهوکا در پارسه انجام وظیفه می کند استحقاق دریافت مبلغ 3 کارشا و 2 شکل و نیم نقره به عنوان دستمزد خود دارد”

مسوول صدور سند مردوکا این کتیبه ها که تعدادی از آن ها پیش از این به ایران بازگشته و هم اکنون در موزه تخت جمشید نگهداری می شوند نشان می دهند سیستم حسابداری دقیقی در دوران هخامنشی در 2500 سال پیش جاری بوده و همه پرداخت ها بر اساس اسناد مالی مکتوب صورت می گرفتند و موضوعاتی مانند ضامن و ضمانت نیز در این دوران متداول بوده است.

«پل دو بروی» زرتشت شناس فرانسوی در «تاریخ فلسفه زرتشت» می نويسد:

« هيچ برگی از کتاب های تاريخ نمی تواند گواه دهد که يک تن به زور به انديشه زرتشت در آمده شده باشد. اگر جز اين بود زمانی که ايرانيان امپراتوری جهانی درست کرده بودند، يونان و هند و مصر و همه خاور ميانه و نيمی از آفريقا زرتشتی شده بودند».

هرتسفلد:

«دویست سال صلحی که شاهنشاهی ایران به جهان داد باعث یک ترقی بی مانند در فکر بشر شد. مذهب زرتشت، بودا و یهود گواه های پردوان آن هستند و امپراتوری اسکندر بدون پیشینه شاهنشاهی هخامنشی ممکن نبود. (ابدیت ایران،ص 28)

«هدف امپراتوری ایران این بود که بر ملت ها و مردمان گوناگون، به گونه ای فرمانروایی کند که در اثر قدرت ملایم خود آن ها را به گونه یک واحد در آورد و مانند خورشید به آن ها روشنی بخشد. در حالی که آن ها را بیدار می کند و گرم می سازد» (سهم ایران در تمدن جهان،ص 2)

نگارش شده به دستمدیر سایت کول دنلود
تلگرام کول دانلود

آگهی

راهنما

> راهنمای دانلود: پس از کلیک بر لینک سرور ، گزینه دانلود عادی و سپس لینک دانلود پیشنهادی

کلیک کنید تا فایل آغاز به دانلود کند. / آموزش تصویری: اپرا

> آموزش چسباندن صوت دوبله به فیلم: در Km Player، کلیک راست کرده، سپس گزینه Open آن گاه

Load External Audio و در پایان فایل صوتی مورد نظر را برگزینید.

> جهت دیدن بدون مشکل فیلم ها، K-Lite (ویندوز) و BSPlayer یا QQPlayer (اندروید) دانلود کنید.

> دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید. رضایت شما هدف ماست.

> آموزش ادامه دانلود لینک های از کار افتاده

> آموزش سوییچ فایل های دوزبانه

> راهنمای کیفیت فیلم ها

دیدگاه ها

تاکنون 45 نظر ثبت شده است.

 1. سلام دوست گرامی

  رفرنس هاتون بدون آدرس بود و یک جورایی رو هوا بود

  خواهشا رفرنس از کتابی میدید آدرسش را هم درج کنید ممنون مثل کتاب تاریخ تمدن آقای ویل دورانت بگید کدوم جلدش بود که کتاب ایشون ۱۱ جلد داره بخش پارسیان؟؟!! خب کدوم صفحه؟؟ بایستی جواب گو باشید

  البته اینکه کسی بخواد کلا منکر کوروش بشه کاری…

  چون منابع داله بر وجود او بسیار زیاد است

  اما به هر حال دفاع شما هم یکجورایی محکم نبود مگر برای موافقان بی چون ک چرا…

 2. خیلی عالی بود.من به تاریخ میهنم احترام می گذارم.
 3. دمت گرم بسیار عالی

  • سپاس

 4. سلام اقای محترم همه اینو و میدونن که شخصیت اقای زمانی جوری هست که به هیچ قوم،گروه یا فردی توهین نمیکنن.

  لطفا از کورش کبیری بتی بزرگ نسازید.

  درسته من ایراتی هستم. و کورش کبیر مایه افتخار من است ولی این طور که شما میگویید دارید کورش را بیش از اندازه بزرگ میکنین.

  و حرف اخر.کورش کبیر خود چند بار در کتیبه ها نوشته است که من خدایی روی زمین هستم ابتدا مطالعه کنید بعد اضهار نطر و جبه گیری.

  ممنون و خسته نباشید

  • نه خیر توهین کجا بود؟!! ایشان ریشه و دودمان یک ملت را زیر پرسش رده اند، هخامنشیان و کورش بزرگ را انکار کرده اند، اگر این توهین نیست پس چه است؟ کسی اگر اصل و نصب و پدر و مادر شما را زیر سوال ببرد به شما توهین نمی شود؟ رفرنس بدهید که کورش بزرگ در کدامین سنگ نبشته گفته “خدایی روی زمین هستم” !!! کورش به اندازه ای بزرگ است که نیازی به ستایش ما ها نداره. در روزگارانی که آدم هایش زندگی غارنشینی داشتند و روی درختان زندگی می کردند و سرگرم خونریزی و غارت بودند، او از حقوق شهروندی، برابری و آزادی های مدنی همه آدم ها سخن گفت. چیزی که 24 سده پس از او بشر کنونی بهش رسیده.

 5. هر چند بارها… هم پاسخ داده شد!

  هم مطرح شد که اینها فقط سوال بوده!

  نه توهین به چیزی! نه انکار چیزی!

  اما طبق معمول دچار قضاوت و عادت ندیده و نشنیده قضاوت کردن شدیم!

  اما سکوت در برابر همچین رفتارهایی رو به همون اندازه ی سکوت در برابر تحریفها و جوزدگیها خیانت میدونم!

  ببینید! افرادی که راجع به این مساله موضع گرفتن قاعدتا نباید از این سه دسته خارج باشن: دسته اول:

  کسایی که مسلمونن:

  و در برخی جاها میگن کوروش همون ذوالقرنینه و…خب…

  این رفقا واقعا اگر به قران قائل اند، باید مصداق این آیه باشن که:

  الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه…

  آنان ک می شنوند و بهترین را می پذیرند…

  طبیعتا فحاشی و توهین قطعا نه طبق منش قرآنیه نه طبق اخلاق دینی!

  دسته دوم:

  کسایی اند که خودشون رو ملیگرا میدونن و معتقد و پیرو سلسله های باستانی ایران امثال کوروش و …

  در مورد این گروه هم سوال اینه که:

  واقعا اگر ایدئولوژی خودتون رو باستان گرایی می دونید؛ این رفتارتون رو چجوری تحلیل می کنید؟؟ ایا طبق ایدئولوژی ملی گرایی؛ فحاشی و عدم اجازه برای سوال امری مثبته؟

  اگر بله: که تکلیف اون ایدئولوژی مشخصه

  اگر هم نه که تکلیف پیروان این جریان!

  دسته سوم

  که ما کم دیدیم اما ممکنه باشند کسایی اند که مدعی و پیرو هیچ مسلک و مذهبی نیستند!

  و سوال از اونا اینه که:

  آیا حتی به عرف عمومی اخلاقی هم قائل و پایبند نیستید؟؟؟؟

  آیا کسی هست که از توهین و فحاشی دفاع کند؟

  برای افزایش علم راستین مخاطبهام هر کاری میکنم

  در برابر هر گونه تفکری که در برابر دینم قد علم کنه می ایستم.

  • اگر سخنی دارید نخست مخاطب تون رو مشخص کنید. در پاسخ به نویسنده نوشتار بود یا در پاسخ به کاربرانی که کامنت گذاشته بودند؟ چه کسی توهینی کرده است؟ اگر با ما بوده اید که باید یادآور شد که نوشتار ما همچنان پابرجا هست و همه دارند می بینند. بخشی از این نوشتار که دربرگیرنده توهین می شود را مشخصا بازگو کنید.

تعداد صفحات : 4

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

Captcha loading...

تمامی حقوق نزد کول دانلود محفوظ است و کپی برداری از محتوا با ذکر و درج لینک ما به عنوان منبع بلامانع است. طراحی شده توسط پارس تمز