چرا مهرگان مهم ترین جشن پس از نوروز است؟

دانلود رایگان و کامل 28 پارت سریال شهرزاد با 4 کیفیت

بنرهای شما

ابزارها


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

نویسندگان

بنرهای شما

پیشنهادهای ما

 

  

دیدگاه های شما

ali - با مهدی موافقم واقعا عملکرد بازیگرا به جز نقش اصلی فوق العاده ضعیفه و جالب اینجاس که خیلی از بازیگران طنز رو به کار گرفتن و این اصلا خوب نیست موضوع - 1395/08/05
محسن - واقعا خجالت نمی کشید واسه خاطر جذب بازدید کننده این کارا رو می کنید؟.واقعا که لایق همه جور فحش و ناسزایی هستید...شعور چیز خوبیه - 1395/08/05
طلاروید - سلام خسته نباشید بک لینک یک ماه و دو ماهنرخش چقدره ممنون - 1395/08/05
naghmeh - این کارتون اصلا مناسب بچه ها نیست. لطفا رده سنی را با تاکید زیاد مشخص کنید - 1395/08/05
کاربر قدیمی و همیشگی کول دانلود - باسلام و خسته نباشید.میخواستم بدونم این فیلم دوبله هست یا هنوز دوبله نشده؟؟اگه دوبله نیست دانلود نکنم و منتظر دوبله باشم.تشکر بابت وب سایت خوبتون[di - 1395/08/04
pink - با سلاممن تا چن ماه آینده مشکل دانلود هرسریالیو دارمولی از اونجایی ک عاشقه این سریالم میخواستم ازتون بپرسم ممکنه لینکایه دانلود خراب بشه یا سایتتو - 1395/08/04
صبا - بیمارید مینویسید دانلود فیلم وقتی وارد وبسایتتون میشیم لینکی اصلن برای دانلود هنوز نذاشتید . واقعا جز یه فرد بیمار روانی از کسی دیگه همچین مردم آزاری - 1395/08/04
مجتبی - سلام زیر نویس ها خرابه تو فیلم نشون نمیده - 1395/08/04
sina - سلامفایل دوبله فارسی رو کی میزارید - 1395/08/04
عارف - مرسی ممنونعالیهدانلود فیلم جدید ابد و یک روز - 1395/08/04

آگهی


تخفیفان اولین و بزرگ ترین سایت تخفیف گروهی ایران, روزانه بیش از 800 پیشنهاد هیجان انگیز را با تخفیف های٤٠ تا ٩٠% در سایت و اپلیکیشن خود منتشر می کند.

انواع پیشنهادات تخفیفان: 1- رستوران و کافی شاپ 2- کنسرت، سینما و تئاتر 3- تور، هتل، سفر و ... 4- استخر ، پیینت بال و ... 5- کالاهای مختلف و.....

چرا مهرگان مهم ترین جشن پس از نوروز است؟

بازدید: 31
دسته بندی: مناسبت ها,

 

 

 

 

مهرگان، برای ایرانیان، جشن پیروزی ملی و قومی بود. فردوسی در شاهنامه‌، داستان فریدون و کاوه آهنگر و ضحاک را چنین بیان می کند :

 

 

فریدون چو شد بر جهان کامگار / ندانست جز خویشتن شهریار

به رسم کیان تاج و تخت مهی/بیاراست با کاخ شاهنشهی


به روز خجسته سر مهرماه/به سر بر نهاد آن کیانی کلاه


زمانه بی‌اندوه گشت از بدی/گرفتند هر کس ره ایزدی


دل از داوریها بپرداختند/به آیین یکی جشن نو ساختند


بفرمود تا آتش افروختند/همه عنبر و زعفران سوختند


پرستیدن مهرگان دین اوست/تن آسانی و خوردن آیین اوست


کنون یادگارست ازو ماه مهر/بکوش و به رنج ایچ منمای چهر

 

 

 

ایران باستان: مهرگان بعد از نوروز رده دوم را از نظر اهمیت جشنها دارا میباشد . فلسفه این جشن مهم ایرانی به دوران ضحاک باز میگردد . ضحاک و اقوام او مدتهای مدیدی بر ایران حکومت میکردند و عده کثیری از جوانان ایران زمین را به قتل رسانده بودند و مردم از ظلم و جنایات آنان به تنگ آمده بودند . در آن زمان کاوه آهنگر از میان مردم بر خواست و با برافراشتن چرم آهنگری خود که بعدها درفش کاویانی نام گرفت رهبری براندازی ضحاک تازی را بر عهده میگیرد و او را با یاری مردم در کوه دماوند زندانی میکنند و به ظلم او پایان میدهند . به گفته های زیادی در تاریخ پرچم ایران نیز پس از کاوه آهنگر پدید آمد و درفش کاویانی به پرچم ملی ایرانیان مبدل گردید .سپس با آرا و پشتوانه مردم و کاوه آهنگر فریدون را بر تخت شاهی ایران نشانند و ایرانیان زندگی را با آرامش سپری نمودند . گفته شده است که تاجگذاری اردشیر بابکان موئسس شاهنشاهی ساسانیان مقارن بوده است با جشن مهرگان. زیرا هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان این جشن را از بزرگترین جشنهای ملی میدانستند .

 

ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه درباره جشن مهرگان می نویسد : در روز مهرگان فرشتگان به یاری کاوه آهنگر شتافتند و فریدون را بر تخت شاهی قرار دادند .سپس ضحاک را در کوههای دماوند زندانی نمودند و مردمام ایران را از گزند او آزاد ساختند . بنی امیه با تعصب ضد ایرانی خود که از افراطیون اسلامی بود زرتشتیان ایران را در روز مهرگان وادار میساخت تا هدایایی بسیاری به او تقدیم کنند .جرجی زیدان در کتاب تمدن اسلامی مقدار این باجها و هدایا را پنج تا ده میلیون درهم ذکر کرده است .

 

جشن مهر و ماه مهر و جشن فرخ مهرگان/ مهر افزا ای نگار مهر چهر مهربان

 

انگیزه‌ای که به پیدایش جشن مهرگان در تاریخ ایران نسبت می‌دهند پیروزی ایرانیان بر ضحاک ستمگر ، به رهبری کاوه آهنگر است که او را در بند آوردند و فریدون را به عنوان رهبر خود برگزیدند . این جشن در روز ۱۰ مهر ، روزی که نام روز و ماه یکی بود جشن گرفته می‌شد و مانند نوروز سه جنبه نجومی ( طبیعی ) ، تاریخی و دینی داشت . از نظر نجومی ، مهرگان چند روز پس از اعتدال پاییزی جشن گرفته می‌شد . ( اعتدال پاییزی اول مهر صورت می‌گیرد ) . و جشن برداشت محصولات کشاورزی است .از نظر تاریخی ، در این روز نیروی داد و راستی به سرکردگی کاوه آهنگر بر ارتش دروغ و ستمگری آژی دهاک ( ضحاک) پیروز شد و فریدون به شاهی رسید . مبارزه راستی و دروغ ، داد و ستم در ایران ریشه دینی دارد و همه جشن‌های ملی هم به گونه‌ای این مبارزه و پیروزی نهایی حق بر نا حق را نشان می‌دهد . ولی ، در تاریخ مهرگان این جنبه درخشندگی ویژه را دارد . از نظر دینی ، در فرهنگ ایرانی مهر یا میترا به معنای فروغ خورشید و مهر و دوستی است . همچنین مهر نگهبان پیمان و هشدار دهنده به پیمان شکنان است .هم اکنون زرتشتیان در روز مهر از ماه مهر به آتشکده و نیایشگاه می‌روند .

 

 

 

بیشنر بدانید:

گاه‌شمار اوستایی از دوازده ماه سی روزه و پنج روز پنجه تشکیل می‌شد که ۳۶۵ روز سال را می‌ساخت. چنانکه می‌دانیم تعداد روزهای سال یک عدد کامل و صحیح نیست. برای نمونه طول سال اعتدالی که مبنای تعریف طول سال خورشیدی متوسط است، برابر است با ۳۶۵ روز و ۵ ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۵/۹۷۵۴۵۶ ثانیه. در نتیجه بیشتر تمدن‌ها از کبیسه‌‌گیری بهره می‌گرفتند. در برخی تمدن‌های باستانی (و امروز در ایران) هر چهار سال، یکروز به واپسین ماه می‌افزودند و سال را ۳۶۶ روزه می‌گرفتند. در ایران باستان هر ۱۲۰ سال، ۳۰ روز یعنی یک ماه می‌افزودند. البته باید توجه داشت که این روش انحراف را کند می‌کند. نه آنکه کاملا از میان ببرد. چراکه طول سال خورشیدی، ۳۶۵ روز و یک چهارم روز نیست. بلکه اندکی کمتر است. پس باز هم در طی سده‌ها، بهار طبیعت به سوی اسفند پیشروی می‌کرد که نیاز بود تا با رصد دقیق نجومی، آنرا بازشناسی کنند.


نخستین بُعد از بُعدهای 3گانه جشنهای ایرانی، طبیعت است. انسان دامدار و کشاورز با طبیعت زندگی می‌کند. و فصل‌های طبیعی برای او نه انتزاعی و نمادین و سرگرم‌کننده، بلکه کاملا عینی و حیاتی و معیشتی است. نوروز، برای آغاز بهار، تیرگان (انقلاب تابستانی)، مهرگان برای آغاز پاییز (پایان فصل برداشت کشاورزی) و یلدا برای آغاز زمستان، چهار نقطه عطف گاه‌شمار باستانی ایرانیان بوده است.


دومین بُعد از بُعدهای 3گانه جشن‌های ایرانی، آیین‌های دینی است. انسانها بهتر آن دیده‌اند که برای بزرگ و درخشان و پرشکوه جلوه دادن جشن‌های فصلی، بهتر است، آنان را به رنگ و لعاب دین و باورهای خود بیارایند. بدین ترتیب همه‌ی طبقات مردم با این جشنها پیوند ساخته و آنها را نیک به حافظه سپرده و این جشن‌ها را مفدس می‌شمردند. روزهای 30 گانه‌ی ماه و ماه‌های 12 گانه ی سال با نام ایزدان و امشاسپندان (یاوران اهورامزدا) نامگذاری شد و بدین ترتیب هرگاه نام روز و نام ماه، برابر می‌گشت، جشن برابری روز و ماه (مانند فروردین روز از فروردین ماه که می‌شود جشن فروردین‌گان) برگزار می‌شد. این روش باعث شد تا برخی از جشن‌ها که اساسی طبیعی و کیهانی داشت، کمی از جایگاه طبیعی و فصلی خود فاصله بگیرند. برای نمونه تیرگان (گرامی‌داشت تیشتر، ایزد باران‌زا) و مهرگان (گرامی‌داشت میترا، ایزد پیمان) به جای روز روز نخست تابستان و روز نخست پاییز، در دهمین روز تابستان و پاییز برگزار می‌شد. با این‌حال عملا همان کارکرد فصلی خود را هم می‌داشت.


سومین بُعد از بُعدهای 3گانه جشن‌های ایرانی، داستان‌های حماسی و تاریخی بود. با گذر زمان، ایرانیان داستان‌های ملی خود را به این جشن‌ها گره زدند تا هم به یادسپاری قهرمانان و رویدادهای اسطوره‌ای برای‌شان امکان‌پذیر باشد و هم جشن‌هایشان پرفروغ تر و استوارتر گردد.

 

 

 

 


 

 


این مطلب در تاریخ: شنبه 11 مهر 1394 ساعت: 0:10 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,
دیدگاه ها()

آگهی

راهنما

>>> راهنمای دنلود: پس از کلیک بر لینک دنلود ، گزینه دنلود رایگان و سپس ایجاد لینک دنلود را بزنید تا

 

لینک مستقیم برای شما آماده گردد. / آموزش تصویری: آپلودبوی , دب فایل , کت فایل

 

>>> جهت دیدن بدون مشکل فیلم ها ، K-Lite (ویندوز) و QQPlayer (اندروید) را دانلود کنید.

 

>>> دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید. رضایت شما هدف ماست.

 

>>> جهت دانلود فایل های بالای 1 گیگ در آپلود بوی رجیستر کنید (رایگان)

 

>>> آموزش ادامه دنلود لینک های از کار افتاده

 

>>> آموزش سوییچ فایل های دوزبانه

دیدگاه ها


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

آگهی و بنرهای شما

درباره ما

دانلود فیلم و سریال ایرانی جدید | کول دانلود

 

درود بر شما بازدیدکننده گرامی ،

 

سایت Cooldownload هیچ گونه پشتیبانی یا وابستگی به نهاد و یا جناحی ندارد. ما برای آسودگی شما پاپ آپ را هم کنار گذاشتیم.

 

از سویی پست های ما کپی از هیچ سایتی نبوده و همگی حاصل ساعت ها وقت مدیریت و گهگاه همکاری کاربران می باشد. کوشش ما همیشه در جهت ارایه محتوای غنی و دست اول برای شما بوده. ما برای وقت بازدید کننده هایمان ارزش به سزایی قایلیم و نمی توانیم به خود اجازه بدهیم که آن را هدر دهیم.

 

بنابراین خواهشمندیم تا برای پشتیبانی از ما از فروشگاه سایت دیدن و در صورت تمایل خرید کنید. کاربران سایت از تخفیف برخوردار می شوند. راه دیگر یاری رسانی، لینک دادن به سایت ماست.

 

همچنین اگر پست های ما مورد پسند شما بود، لطفا با ذکر منبع در سایت خود قرار دهید. گرچه با همه این ها بهترین کمک شما به ما کمک معنوی و بازدید همیشگی از سایت است.

 

کول دنلود در سایت ساماندهی ثبت و همگی فعالیت هایش رسمی و قانونی است.

 

پیشنهاد ها و درخواست های خود را با ما در میان بگذارید. به یقین به همه آن ها پاسخ داده خواهد شد. رضایت شما یگانه هدف ماست. مرورگر سازگار با سایت نیز گوگل کروم می باشد. برای نمایش بهتر سایت پیشنهاد می شود که از این مرورگر بهره مند شوید. آرزوی گذراندن لحظه های خوبی را برای شما داریم.

 

در پایان باید گفت که به جهت آپدیت های روزانه بسیار، امکان این که همه پست ها در برگه نخست دیده شوند نیست، پس بد نیست که از آرشیو و انجمن سایت هم بازدید نمایید.

نوشتارهای ویژه

آگهی و بنرهای شما

راهیابی کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

» گذرواژه را فراموش کردم ؟

نام نویسی پرشتاب

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

پشتيبانی آنلاين

پشتيبانی آنلاين

آمار

آمار نوشتارها آمار نوشتارها
همه نوشتارها همه نوشتارها: 3976
همه دیدگاه ها همه دیدگاه ها: 5192
آمار کاربران آمار کاربران
آنلاین ها آنلاین ها: 130
شمار کاربران شمار کاربران: 5926

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 81,261
بازدید دیروز بازدید دیروز : 107,948
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 16143
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 22464
آي پي امروز آي پي امروز : 17534
آي پي ديروز آي پي ديروز : 25459
بازدید هفته بازدید هفته : 298,321
بازدید ماه بازدید ماه : 2,625,916
بازدید سال بازدید سال : 31,789,978
بازدید کلی بازدید کلی : 39,857,992

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 54.205.120.173
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
تاریخ امروز امروز : چهارشنبه 05 آبان 1395

آگهی و بنرهای شما

خبرنامه

براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود